Chitinové

Chitinové jsou mnohorucí humanoidi s pavoučími vlastnostmi, kteří slouží Lolth. Pracují v dobře organizovaných koloniích. Ukázali se jako efektivní bojovníci ve válce proti nepřátelům démonické Pavoučí královny. Lolth je někdy nasazuje proti temným elfům – ačkoli ji uctívají obě skupiny – jako způsob potrestání drowů, kteří chitiny stvořili, ale vzbudili tím u bohyně nelibost.

Nepřirozený původ. Kdysi dávno drowové nejdřív vystavili elfské vězně hrozným rituálům, které přeměnily zajatce na tvory s humanoidními i pavoučími rysy, a nazvali je chitiny. Cílem temných elfů bylo vytvářet otroky, kteří by byli v první řadě oddaní drowům a, skrze ně, Lolth. Jak nakonec drowové zjistili, bohyně shledala toto uspořádání nepřijatelným.

Proces tvorby vyžadoval spolupráci mezi magickými disciplínami. Drowí kouzelníci a černokněžníci použili mystickou magii a démonické síly, a drowí kněžky pomohly božskou jiskrou Lolth, která byla potřeba k zajištění přežití subjektu. Lolth se dívala a očekávala, že v nějaké části procesu jí budou tyto nové zrůdy zasvěceny, ale žádný takový rituál nebyl vykonán. Jako odplatu za nedostatek úcty Pavoučí královna pokřivila drowí tvůrčí rituál, aby posloužil jejím vlastním účelům.

Odplata Loth. Když drowové pokračovali v provádění rituálů, proces obvykle přeměnil subjekt dle očekávání na vyzáblého, zakrslého tvora. Ale občas se elf změnil v obludu, která byla víc pavouk než elf, připomínala pavoučí podobu Lolth a byla mazanější než chitin. Drowové této obludě začali říkat choldryt.

Zpočátku drowové nevěděli, že noví tvorové jsou známky nelibosti Lolth. Místo toho měli radost, protože choldrytové mohli klást vejce, ze kterých se rodili další chitinové (a vzácně choldrytové) a mohli řídit chitiny v práci. Pak si ale temní elfové uvědomili svou chybu – choldrytové patřili tělem i duší Lolth. Choldrytové našeptávali chitinům o svém uctívání Pavoučí královny a nepřátelství k drowům a semena vzpoury zakořenila a rostla. Chitinové a choldrytové se vzbouřili proti svým rádoby pánům; brzy poté se většina tvorů osvobodila a mnoho drowů, kteří pomáhali s jejich chovem a ošetřováním, zemřelo.

V dnešní době drowové stále vytvářejí chitiny, když potřebují. Bez přítomnosti choldrytů představují chitinové pro drowy drobé dělníky a mohou se hodit, když drowové objeví nezávislou kolonii chitinů a chtějí do ní proniknout. Pokud tvůrčí proces ale vyprodukuje choldryta, drowové tohoto tvora okamžitě zničí.

Vyvolení Lolth. Choldrytové se rodí s fanatickou oddaností k Lolth, kvůli které se u nich rozvíjí dovednost s božskou magií. Hlásají, že chitinové jsou oblíbenci Lolth a choldrytové jsou právoplatní světští zástupci Pavoučí královny, jejichž posláním je osvobození chitinů z otroctví. Ačkoliv choldrytové a chitinové postrádají sexuální charakteristiky a choldrytové nepotřebují žádného partnera ke kladení vajíček, tyto tvorové si volí stejné pohlaví, jako má jejich bohyně. Choldrytové také věří a učí, že pavoučí podoba Lolth, podobná té choldrytí, je její nejskutečnější podoba. Každá soška Lolth v chitinové kolonii zobrazuje Lolth tímto způsobem.

Jako služebníci Lolth, choldrytové i chitinové milují pavouky a pavoukovité tvory. Chovají pavouky a obecně pavoukovce, jako například jeskynní rybáře. Chitinské kolonie vytváří svatyně Lolth, které slouží jako majáky a přitahují pavouky a jiné zlé, brutální bytosti, jež slouží Lolth. Všude, kde vznikne chitinská kolonie, se prostředí rychle stává ponurým, zrádným místem plným pavučin.

Podobní pavoukům. Chitinové a choldrytové připomínají pavouky, ale chovají se spíše jako společenský hmyz, například mravenci. Chitinové se dělí na dělnice a válečné kouzelnice. Choldrytové zaujímají vrcholné úrovně v hierarchii kolonie. Každý chitin má společenské postavení, k němuž se vážou povinnosti související s danou hodností, a od všech chitinů se očekává, že se kvůli ochraně choldrytů ochotně obětují, bude-li třeba. Chitin má snovací bradavky a pomalu vytváří pavučinu, která se používá k výrobě podlah, budov, předmětů a pastí, jež prospívají a chrání kolonii. Válečník může být zodpovědný za výrobu pavučinových zbrojí (které jsou stejně pevné jako usňové či kožené), zatímco skupina dělníků může být pověřena kopáním jámy, kterou zakryjí jemnou pavučinou a zamaskují kyprou zeminou, aby vypadala jako pevný povrch.

Kolonie může podporovat četné choldryty, kteří slouží jako velitelé, kněží a vedoucí. Choldrytové spolu neustále soupeří o pozice, ačkoliv zřídkakdy se postaví proti sobě takovým způsobem, který by ohrožoval kolonii. Kolonii vede jediná panovnice, která určuje, co dělají jací členové, včetně toho, zda ona nebo jakýkoli jiný choldryt má dovoleno klást vejce. Pokud tato svrchovaná vládkyně získá vizi od Lolth, může změnit jednání celé kolonie. V takových dobách se z Temných říší vynořují chitinové a usazují se na vzdálených, ponurých místech na povrchu, odkud mohou válčit s jinými druhy, zejména drowy a elfy.

Chitin
Malá obluda, chaotické zlo
Obranné číslo 14 (přirozená zbroj)
Životy 18 (4k6 + 4)
Rychlost 6 sáhů, šplhání 6 sáhů
  • SIL10 (+0)
  • OBR14 (+2)
  • ODL12 (+1)
  • INT10 (+0)
  • MDR10 (+0)
  • CHA7 (–2)
Dovednosti Atletika +4, Nenápadnost +4
Smysly vidění ve tmě 12 sáhů, pasivní Vnímání 10
Jazyky temnobecná řeč
Nebezpečnost 1/2 (100 ZK)

Vílí původ. Chitin má výhodu k záchranným hodům proti zmámení a magie ho nemůže uspat.

Citlivost na sluneční světlo. Když je chitin ve slunečním světle, má nevýhodu k hodům na útok a ověřením Moudrosti (Vnímání) opírajícími se o zrak.

Vnímání pavučiny. Když se chitin dotýká pavučiny, zná přesné polohy všech tvorů, kteří se dotýkají stejné pavučiny.

Pavučinochodec. Chitin ignoruje pohybová omezení, jež způsobují pavučiny.

Akce

Vícenásobný útok. Chitin zaútočí třikrát dýkou.

Dýka. Útok na blízko nebo na dálku zbraní: +4 k zásahu, dosah 1 sáh nebo dostřel 4/12 sáhů, jeden cíl. Zásah: Bodné zranění 4 (1k4 + 2).

Vypadají jako pavouci, avšak jejich kolonie je chováním podobná spíše mravencům poslouchajícím královny – a jejich královnou je Lolth. A Lolth je především náladová a má krutých rozmarů.

– Elminster

Choldryt
Střední obluda, chaotické zlo
Obranné číslo 15 (okovaná kožená zbroj)
Životy 66 (12k8 + 12)
Rychlost 6 sáhů, šplhání 6 sáhů
  • SIL12 (+1)
  • OBR16 (+3)
  • ODL12 (+1)
  • INT11 (+0)
  • MDR14 (+2)
  • CHA10 (+0)
Dovednosti Atletika +5, Náboženství +2, Nenápadnost +5
Smysly vidění ve tmě 12 sáhů, pasivní Vnímání 12
Jazyky temnobecná řeč
Nebezpečnost 3 (700 ZK)

Vílí původ. Choldryt má výhodu k záchranným hodům proti zmámení a magie ho nemůže uspat.

Sesílání kouzel. Choldryt je sesilatel kouzel 4. úrovně. Jeho sesílací vlastnost je Moudrost (SO záchrany kouzla je 12, útočná oprava kouzla je +4). Choldryt má připravena následující klerická kouzla:

Triky (libovolně): boží dohled, divotvorství, odolání, oprava

  1. úroveň (4 pozice): azyl, léčivé slovo, štít víry, zhouba

  2. úroveň (3 pozice): duchovní zbraň (dýka), znehybni osobu

Pavoučí šplh. Choldryt umí šplhat po těžkých površích, včetně stropu hlavou dolů, aniž by si musel házet na ověření vlastnosti.

Citlivost na sluneční světlo. Když je choldryt ve slunečním světle, má nevýhodu k hodům na útok a ověřením Moudrosti (Vnímání) opírajícími se o zrak.

Vnímání pavučiny. Když se choldryt dotýká pavučiny, zná přesné polohy všech tvorů, kteří se dotýkají stejné pavučiny.

Pavučinochodec. Choldryt ignoruje pohybová omezení, jež způsobují pavučiny.

Akce

Dýka. Útok na blízko nebo na dálku zbraní: +5 k zásahu, dosah 1 sáh nebo dostřel 4/12 sáhů, jeden cíl. Zásah: Bodné zranění 5 (1k4 + 3) plus jedové zranění 10 (3k6).

Pavučina (obnovení 5 – 6). Útok na dálku zbraní: +5 k zásahu, dostřel 6/12 sáhů, jeden Velký či menší tvor. Zásah: Tvor je zadržený pavučinou. Jako akci si může zadržený tvor hodit na ověření Síly se SO 11 a při úspěchu z pavučiny unikne. Účinek skončí a pavučina se zničí. Pavučina má OČ 10, 5 životů, je zranitelná vůči ohnivému poškození a imunní vůči drtivému poškození.