Katoblepas
Katoblepas je stejně ohavný jako odporné bažiny, ve kterých žije. Stejně jako ty pustiny má tento slepenec vypaseného buvola, dinosaura, prasete bradavičnatého a hrocha jen pramálo dobrého. Jen málokdo dobrovolně prochází územím katoblepase.
Zvířecí povaha. Navzdory své nevzhledné fyziologii se katoblepasové podobají přírodním zvířatům. Katoblepas se i chová podobně jako zvíře. Kráčí svým bažinatým domovem, přežvykuje pestrou vegetaci, občas sežere kousek mršiny a válí se v blátě. katoblepase lze potkat s partnerem, kterého si volí pro život, a někdy i s teletem. Zvlášť pokud chrání své mládě, zaútočí na každého, kdo se moc přiblíží.
Puch smrti. Kvůli svému smradu, něco jako zápach smrti smíšený s bahenním plynem a skunkovým pižmem, se zdá být příšernější než napovídá jeho vzhled. Když katoblepas útočí, odhalí rozsah své hrozivé povahy. Jeho hadí krk má potíže se zvednutím hlavy, ale jediný pohled jeho krvavých očí stačí k tomu, aby hnilo maso. Konec jeho ocasu vytváří kyj, který, pokud se mu povede přesný úder, drtí tělo i duši a zanechává oběť neschopnou čehokoli. Pokud cíl jeho útoků zemře, katoblepas si pochutná na čerstvých ostatcích.
Znečištěné území. Povaha katoblepase jako tvora nemoci a rozkladu přináší podobnou charakteristiku jeho bažinatému domovu. Taková mokřina se stává ponurá, spletitá a víc páchne než předtím. Blahodárné vlastnosti prostředí, jako jsou léčivé bylinky a čistá voda, se zredukují, když žije katoblepas poblíž. Bahenní plyny jsou náznakem znečištění katoblepasem. Zvířata v oblasti jsou agresivnější a náchylnější k nemocem. Zdegenerovaní tvorové si pravděpodobně zbudují obydlí poblíž katoblepasova území, stejně jako ti, kteří se snaží vyhýbat pozornosti.
Zlověstný folklór. Prostí obyvatelé spatří katoblepase jen vzácně, ale ten tvor má tak obávanou pověst, že příběhy o něm jsou zakořeněny v lidové kultuře. Jakákoliv zvěst, že se poblíž nachází katoblepas, se považuje za špatné znamení, a to i v případě, že se ukáže jako fáma. Silueta katoblepase, s ocasem nataženým nad tělem a nízko drženou hlavou, je zlověstná heraldická figura, která označuje smrt nebo zkázu.
Mudrci tvrdí, že bohové nákazy a hniloby stvořili katoblepasy jako projevy svého vlivu. Bez ohledu na původ tohoto tvora, příběhy spojují katoblepase s neštěstím a mnohé z těchto příhod mají v sobě zrnka pravdy. Některé takové historky prohlašují, že ježibaby chovají katoblepasy jako dobytek a že bažina, která obsahuje katoblepase, může být i domovem ježibaby, která pije jeho mléko. Ačkoliv konkrétní katoblepas nemusí být spojen s ježibabou, sbor ježibab může chovat jedno či více těchto zvířat jako hlídače či mazlíčky. Jiné legendy říkají, že ti, co nemají čisté srdce, mohou katoblepase zkrotit. Vskutku, kolují příběhy o zlovolných černokněžnících a temných rytířích, kteří objevili, jak si tato zvířata domestikovat a používat je jako jezdecká zvířata.
Životy 84 (8k10 + 40)
Rychlost 6 sáhů
- SIL19 (+4)
- OBR12 (+1)
- ODL21 (+5)
- INT3 (–4)
- MDR14 (+2)
- CHA8 (–1)
Jazyky —
Nebezpečnost 5 (1 800 ZK)
Bystrý čich. Katoblebas má výhodu k ověřením Moudrosti (Vnímání), která se opírají o čich.
Puch. Každý tvor kromě katoblebase, který začne svůj tah do 2 sáhů od něj, musí uspět v záchranném hodu na Odolnost se SO 16, jinak se otráví do začátku svého příštího tahu. Při úspěšném záchranném hodu bude tvor imunní vůči Puchu všech katoblebasů 1 hodinu.
Akce
Ocas. Útok na blízko zbraní: +7 k zásahu, dosah 2 sáhy, jeden cíl. Zásah: Drtivé zranění 21 (5k6 + 4) a cíl musí uspět v záchranném hodu na Odolnost se SO 16, jinak je ochromen do začátku katoblebasova příštího tahu.
Smrtící paprsek (obnovení 5 – 6). Katoblebas zacílí tvora, kterého vidí do 6 sáhů od sebe. Cíl si musí hodit záchranný hod na Odolnost se SO 16. Když neuspěje, utrpí nekrotické zranění 36 (8k8), nebo poloviční zranění při úspěšném záchranném hodu. Neuspěje-li cíl v záchranném hodu o 5 či více, utrpí místo toho nekrotické zranění 64. Sníží-li paprsek životy cíle na 0, cíl zemře.