Bazilišek

„Nikdo netesá sochy vyděšených válečníků. Pokud nějakou uvidíš, drž své oči zavřené a uši otevřené.“

— 4. pravidlo přežití v jeskyni Mystika X

Cestovatelé někdy nachází předměty, které vypadají jako kusy kamenných soch divokých zvířat a pozoruhodně jako živé. Chybějící části jako by byly ukousnuty. Ostřílení průzkumníci považují takové relikvie za varování. Vědí, že bazilišek, který je vytvořil, je nejspíš někde poblíž.

Přizpůsobiví predátoři. Bazilišci mají rádi vyprahlé, mírné nebo tropické klima. Mají doupě v jeskyni či jiném chráněném místě. Nejčastěji lze na bazilišky narazit v podzemí.

Bazilišek, který se narodí a je vychován v zajetí, se dá zdomácnět a vycvičit. Takový cvičený bazilišek ví, jak se vyhnout očnímu kontaktu s těmi, které si jeho pán přeje ochránit před jeho pohledem, ale je z něj sklíčené hlídací zvíře. Kvůli tomuto využití jsou baziliščí vejce vysoce ceněná.

Pohled z kamene. Bazilišci jsou těžkopádní na lovení tvorů, ale nemusí kořist honit. Stačí oční kontakt s baziliškovým nadpřirozeným pohledem, který způsobuje rychlou přeměnu. Přemění oběť v porézní kámen. Bazilišci, se svými silnými čelistmi, jsou schopni pozřít kámen. V jeho jícnu se kámen navrací do organické formy.

Říká se, že někteří alchymisté vědí, jak zpracovat baziliščí jícen a tekutiny, jež obsahuje. Když se jícen náležitě zpracuje, vytvoří olej, který umí přeměnit zkamenělé tvory zpět na maso a oživit je. Naneštěstí pro takovou oběť, jakékoliv části, které chybí v kamenné formě, budou chybět i obživenému tvorovi. Obživení pomocí oleje je nemožné, pokud je oddělené některá životně důležitá část zkamenělého tvora, například jeho hlava.

Bazilišek
Střední obluda, bez přesvědčení
Obranné číslo 15 (přirozená zbroj)
Životy 52 (8k8 + 16)
Rychlost 4 sáhy
  • SIL16 (+3)
  • OBR8 (-1)
  • ODL15 (+2)
  • INT2 (-4)
  • MDR8 (-1)
  • CHA7 (-2)
Smysly vidění ve tmě 12 sáhů, pasivní Vnímání 9
Jazyky
Nebezpečnost 3 (700 ZK)

Zkameňující pohled. Začne-li tvor svůj tah do 6 sáhů od baziliška a navzájem se vidí, bazilišek ho může donutit hodit si záchranný hod na Odolnost se SO 12, pokud bazilišek není neschopný. Když tvor neuspěje, začne magicky kamenět a je zadržený. Na konci svého příštího tahu musí záchranný hod zopakovat. Při úspěchu účinek skončí. Když tvor neuspěje, zkamení, dokud není osvobozen pomocí kouzla mocné navrácení nebo jiné magie.

Tvor, který není překvapený, může odvrátit svůj zrak, aby se vyhnul záchrannému hodu na začátku svého tahu. Udělá-li to, nevidí baziliška do začátku svého příštího tahu, kdy může opět odvracet svůj zrak. Podívá-li se mezitím na baziliška, musí si okamžitě hodit záchranný hod.

Uvidí-li bazilišek svůj odraz do 6 sáhů od sebe v jasném světle, splete si sebe se sokem a zacílí sám sebe svým pohledem.

Akce

Kousnutí. Útok na blízko zbraní: +5 k zásahu, dosah 1 sáh, jeden cíl. Zásah: Bodné zranění 10 (2k6 + 3) plus jedové zranění 7 (2k6).