Peryton

I když tento obludný masožravec požírá všechny tvory, upřednostňuje humanoidy, zejména elfy, půlelfy a lidi. Když peryton zabije humanoida, vyrve své kořisti srdce a s vyrvaným srdcem se vrátí do hnízda, kde ho sežere.

Peryton je prapodivný tvor, ve kterém se snoubí tělo a křídla dravce a hlava jelena. Nejpodivnějším rysem je jeho stín, který vypadá spíš jako od humanoida než jeho fyzické podoby. Mudrci se domnívají, že první perytoni byli humanoidi přeměnění strašlivou kletbou nebo magickým experimentem. Ale bardi vypráví jiný příběh o muži, kvůli jehož nevěře jeho opovrhovaná žena vyřízla srdce své mladší, krásnější sokyně a rituálně ho snědla, aby navždy získala srdce svého manžela. Rituál uspěl, dokud nedošlo k odhalení podlosti té ženy. Za svůj zločin byla oběšena, ale přetrvávající magie jejího hanebného rituálu způsobila, že supi, kteří hodovali na její mrtvole, se přeměnili v první perytony.

Nepřirozený hlad. Reprodukční cyklus perytona závisí na srdci čerstvě zabitého humanoida. Orgán musí sežrat perytoní samice, aby se mohla rozmnožovat. Když samice sežere srdce, její stín se na okamžik změní a připomíná její skutečnou obludnou podobu.

Když peryton útočí na humanoida, je umíněný a neúprosný. Bojuje, dokud on nebo jeho kořist nezemře. Je-li peryton nějak zahnán pryč, sleduje svou ztracenou kořist z dálky, a když nastane příležitost, zaútočí na ni znovu.

Zhouba z hor. Perytoni sedávají na vrcholech horských hřebenů a sídlí ve vysoko položených jeskyních. Živí se tvory, kteří žijí či prochází v údolích, nebo cestovateli na osamělých horských cestách, kteří nedávají pozor na nebe. Protože normální zbraně jsou proti perytonům méně účinné, obyvatelé hor vědí, že je lepší se těmto nestvůrám vyhnout za každou cenu.

Osady jsou pro perytony atraktivní jako obnovitelné zdroje potravy. Proto vesničtí rychtáři a místní šlechtici často najímají dobrodruhy, aby zničili hnízda perytonů.

Peryton
Střední obluda, chaotické zlo
Obranné číslo 13 (přirozená zbroj)
Životy 33 (6k8 + 6)
Rychlost 4 sáhy, létání 12 sáhů
  • SIL16 (+3)
  • OBR12 (+2)
  • ODL13 (+1)
  • INT9 (-1)
  • MDR12 (+1)
  • CHA10 (+0)
Dovednosti Vnímání +5
Odolání vůči zraněním bodná, drtivá a sečná z nemagických útoků
Smysly pasivní Vnímání 15
Jazyky rozumí elfštině a obecné řeči, ale neumí mluvit
Nebezpečnost 2 (450 ZK)

Střemhlavý útok. Pokud Peryton letí a klesne aspoň o 6 sáhů přímo k cíli a pak ho zasáhne útokem na blízko zbraní, útok způsobí cíli dodatečné zranění 9 (2k8).

Oblet. Peryton nevyvolává příležitostné útoky, když odletí z dosahu nepřítele.

Bystrý zrak a čich. Peryton má výhodu k ověřením Moudrosti (Vnímání), která se opírají o zrak nebo čich.

Akce

Vícenásobný útok. Peryton zaútočí jednou nabodnutím na rohy a jednou pařáty.

Nabodnutí na rohy. Útok na blízko zbraní: +5 k zásahu, dosah 1 sáh, jeden cíl. Zásah: Bodné zranění 7 (1k8 + 3).

Pařáty. Útok na blízko zbraní: +5 k zásahu, dosah 1 sáh, jeden cíl. Zásah: Bodné zranění 8 (2k4 + 3).