Lítice

Když padne noc, nešťastní cestovatelé slyší slabé nářky opuštěného mrtvého. Tou žalostnou duší je lítice, zlomyslný tvor stvořený z duše elfky.

Lítice se zjevuje v podobě světélkujícího průhledného přeludu, který vzdáleně připomíná ji samotnou, když byla ještě naživu. Její obličej je zahalen divokou změtí vlasů, její tělo je oděno do tenkých hadrů, které se kolem ní třepotají a vanou.

Božský hněv. Lítice jsou nemrtvé pozůstatky elfek, které, ač obdařeny velkou krásou, nedokázaly využít svůj dar k obveselení světa. Místo toho využívaly svou krásu ke kažení a ovládání ostatních. Elfky trpící prokletím lítice nezažívají žádnou radost. V přítomnosti živých pociťují jen úzkost. Jak si kletba vybírá svou daň, jejich mysli a těla se rozkládají, dokud smrt nedokončí jejich přeměnu v nemrtvé nestvůry.

Žalostné pouto. Lítice se navždy upoutá k místu svého skonu a není schopna cestovat dál než pět mil od něj. Je nucena znovu prožívat každý okamžik svého života s dokonalým vybavováním si vzpomínek, ale neustále odmítá přijmout zodpovědnost za svou zkázu.

Krásní chamtivci. Marnivost, která dala vzniknout kletbě lítice, přetrvá do nemrtvosti. Tito tvorové prahnou po krásných předmětech: jemných špercích, obrazech, sochách a jiných uměleckých předmětech. Stejně tak se lítici hnusí jakýkoliv zrcadlový povrch, neboť nestrpí pohled na ohavnost své vlastní existence. Jediný letmý pohled na sebe sama stačí na to, aby se lítice rozlítila.

Nemrtvá povaha. Lítice nepotřebuje dýchat, jíst, pít ani spát.

Lítice
Střední nemrtvý, chaotické zlo
Obranné číslo 12
Životy 58 (13k8)
Rychlost 0 sáhů, létání 8 sáhů (vznášení se)
  • SIL1 (-5)
  • OBR14 (+2)
  • ODL10 (+0)
  • INT12 (+1)
  • MDR11 (+0)
  • CHA17 (+3)
Záchranné hody Mdr +2, Cha +5
Odolání vůči zraněním blesková, hromová, kyselinová, ohnivá; bodná, drtivá a sečná z nemagických útoků
Imunity vůči zraněním chladná, jedová, nekrotická
Imunity vůči stavům ležící, otrávená, paralyzovaná, uchvácená, únava, vystrašená, zadržená, zkamenělá, zmámená
Smysly vidění ve tmě 12 sáhů, pasivní Vnímání 10
Jazyky elfština, obecná řeč
Nebezpečnost 4 (1 100 ZK)

Odhalení života. Lítice magicky vnímá přítomnost tvorů, kteří nejsou nemrtví ani výtvory a jsou do 5 mil od ní. Ví, jakým směrem obecně jsou, ale nezná jejich přesné polohy.

Nehmotný pohyb. Lítice se může pohybovat skrz ostatní tvory a objekty, jako by byli těžký terén. Pokud skončí svůj tah v objektu, utrpí silové zranění 5 (1k10).

Akce

Hnilobný dotyk. Útok na blízko kouzlem: +4 k zásahu, dosah 1 sáh, jeden cíl. Zásah: Nekrotické zranění 12 (3k6 + 2).

Děsivý vzhled. Každý tvor, který není nemrtvý, je do 12 sáhů od lítice a vidí ji, musí uspět v záchranném hodu na Moudrost se SO 13, jinak se vystraší na 1 minutu. Vystrašený cíl může zopakovat záchranný hod na konci každého svého tahu, s nevýhodou, pokud má lítici ve výhledu, a při úspěchu pro něj účinek skončí. Pokud cíl uspěje v záchranném hodu, nebo pro něj účinek skončí, bude imunní vůči Děsivému vzhledu lítice 24 hodin.

Kvílení (1/den). Lítice žalostně zakvílí, pokud není ve slunečním světle. Toto kvílení nijak neúčinkuje na nemrtvé a výtvory. Všichni ostatní tvorové do 6 sáhů od lítice, kteří ji slyší, si musí hodit záchranný hod na Odolnost se SO 13. Když tvor neuspěje, klesnou mu životy na 0. Když tvor uspěje, utrpí psychické zranění 10 (3k6).