Diblík

„Šaty z okvětních lístků a žaludové čapky jsou jako minulé léto!“

— Řekotřpyt, diblický módní návrhář

Diblíci jsou sotva stopu vysocí. Připomínají zmenšené elfy s tenoučkými křídly jako od vážky či motýla, lesklými jako jasný úsvit a světélkujícími jako úplněk. Diblíci jsou zvědaví jako kočky a plaší jako srny. Jdou, kam chtějí. Rádi špehují cizí tvory a jen těžko potlačují vzrušení z okolí. Jejich nutkání se uvést a uzavřít přátelství je téměř zmáhající; ve vzduchu visí jen diblíkova obava ze zajetí nebo napadení. Ti, kdo putují přes mýtinku diblíků, je možná nikdy nespatří, ale slyší občasné hihňání, vyjeknutí či povzdechnutí.

Diblíci se oblékají jako vílí princové a princezny. Nosí hedvábné splývavé šaty a kabátce, které se třpytí jako měsíc na rybníku. Někteří mají oblečení z žaludů, listí, kůry či kožešiny z drobných lesních zvířátek. Jsou velmi hrdí na své královské vzezření a září štěstím, když jim někdo pochválí jejich oděv.

Kouzelný vílí národ. Kvůli jejich přirozené schopnosti se zneviditelnit se diblíci objevují jen vzácně, pokud nechtějí být spatřeni. Ve Vílí divočině a v Materiální sféře v zimě vyrývají vzory na zamrzlé rybníky a v létě budí pupeny. Díky nim se květy třpytí letní rosou a na podzim diblíci barví listí do ohnivých odstínů.

Vílí prach. Když diblíci létají viditelně, vine se za nimi déšť třpytivého prachu, který vypadá jako zářící ocas létavice. Říká se, že pouhá špetka vílího prachu dokáže propůjčit schopnost létat, beznadějně zmást tvorovi hlavu, nebo magicky uspat nepřátele. Jen diblíci umí používat svůj prach naplno, ale tyto víly jsou neustále pronásledovány mágy a nestvůrami, jež se snaží nastudovat nebo si osvojit jejich moc.

Drobní šprýmaři. I když příchozí návštěvníci vzbuzují zvědavost diblíků, jsou příliš plaší, aby se hned zjevili. Pozorují návštěvníky z dálky a posuzují jejich povahu, nebo na ně zkouší různé neškodné triky a sledují jejich reakce. Diblíci například mohou svázat trpaslíkovi tkaničky u bot, vytvořit iluze podivných tvorů či pokladů, nebo pomocí tančících světel svést vetřelce z cesty. Pokud návštěvníci zareagují nepřátelsky, diblíci si od nich dají odstup. Zareagují-li návštěvníci dobrosrdečně, diblíci budou nejspíš odvážnější a přátelštější. Víla se může dokonce ukázat a nabídnout „hostům“ doprovod po bezpečné trase, nebo je pozvat na drobnou, ale uspokojivou hostinu připravenou na jejich počest.

Proti násilí. Oproti svým vílím sestřenicím, poletuchám, diblíci odmítají zbraně a spíš uletí, než aby vstoupili do fyzického sporu s nepřítelem.

Diblík
Drobná víla, neutrální dobro
Obranné číslo 15
Životy 1 (1k4 – 1)
Rychlost 2 sáhy, létání 6 sáhů
  • SIL2 (-4)
  • OBR20 (+5)
  • ODL8 (-1)
  • INT10 (+0)
  • MDR14 (+2)
  • CHA15 (+2)
Dovednosti Nenápadnost +7, Vnímání +4
Smysly pasivní Vnímání 14
Jazyky sylvánština
Nebezpečnost 1/4 (50 ZK)

Magické odolání. Diblík má výhodu k záchranným hodům proti kouzlům a ostatním magickým účinkům.

Přirozené sesílání kouzel. Diblíkova přirozená sesílací vlastnost je Charisma (SO záchrany kouzla je 12). Může přirozeně sesílat následující kouzla, jež od něj jako surovinu vyžadují jen jeho vílí prach.

Libovolně: druidovství

1/den každé: leť, najdi zlo a dobro, odhal myšlenky, proměň tvora, přelud, rozptyl magii, spánek, tančící světla, zapletení, zmatek

Akce

Kvalitní neviditelnost. Diblík se magicky zneviditelní, dokud neskončí jeho soustředění (jako by se soustředil na kouzlo). Vybavení, které diblík drží nebo má na sobě, se zneviditelní spolu s ním.